وب سایت شخصی سینا پیروزنیا
تلفن تماس: 09146402876
آدرس ایمیل: contact@pirooznia.net
آذربایجان شرقی، تبریز

خلاصه نویسی در پایان نامه و مقاله

خلاصه نویسی در پایان نامه و مقاله

خلاصه نویسی یک مرور کلی و چشم انداز گسترده از محتوای یک منبع است که با کلمات خودتان نوشته می ­شود. یک متن خلاصه شده معمولا کوتاه ­تر از متن اصلی، که اطلاعات از آن استخراج شده می باشد.

نمونه خلاصه نویسی را می ­توان در سینما مشاهده کرد، زمانی که خلاصه یک فیلم برای اینکه مخاطب نگاه اجمالی و کلی از اتفاقاتی که در فیلم خواهد افتاد و به منظور آشنا شدن با شخصیت­ های داستان، ارائه می­ شود. هدف شما اینست که خواننده مقاله شما به طور مختصر متوجه موضوع کلی نوشته شما شود. زمانی که آن ها مقاله را می­ خوانند باید بدون اینکه نکات کلیدی آن را از دست بدهند به وضوح متوجه اطلاعاتی که از منبع منتقل می­ گردد شوند.

خلاصه نویسی در مقابل پارافریز

درحالی که خلاصه نویسی توضیح کل یا قسمتی از منبع است، پارافریز یا بازنویسی زمانی انجام می ­شود که شما قسمت خاصی از متن را با کلمات خودتان می­نویسید. پارافریز تقریبا ترکیبی از نقل قول و خلاصه نویسی است، به طوری که متن نهایی شامل همان اطلاعات و تقریبا همان تعداد کلمات متن اصلی است با این تفاوت که با کلمات دیگری نوشته شده است.

چه زمانی خلاصه نویسی انجام دهیم؟

شما باید زمانی خلاصه نویسی را انجام دهید که مفهوم کلی متن مرتبط به تحقیق شما باشد.

 • از نقل قول مستقیم زمانی استفاده کنید که: مطمئن شوید قسمتی از یک متن، که شامل چند جمله می ­شود، با کلماتی دقیق و کاملا صحیح بیان شده و شما نیز می­ خواهید همان را بیان کنید.
 • متن اصلی را زمانی پارافریز کنید که: شما بخشی از ایده یک مقاله را که می­ تواند شامل چند پاراگراف باشد جذاب می­ دانید اما نیاز نمی ­بینید این اطلاعات دقیقا به همان شکل و با همان کلمات اصلی بیان شود بنابراین آن را به شکلی قدرتمندتر و واضح تر بیان می­ کنید.
 • خلاصه نویسی کل مقاله، سرفصل یا صفحه را زمانی انجام دهید که: شما متوجه می­ شوید یک مقاله کامل، یک فصل، یک صفحه و یا حتی بیش از یک پاراگراف از موضوعی مرتبط با تحقیق شماست که چندین نظریه جذاب در آن وجود دارد و شما می­ خواهید خواننده مقاله شما نیز از آن ها آگاه باشد.

از کجا بدانیم باید خلاصه نویسی انجام دهیم؟

این سئوالات را از خودتان بپرسید:

آیا کل نظریه و موضوع جذاب و مرتبط با مقاله شما است اما خیلی طولانی ­تر از آن است که بخواهید آن را بازنویسی یا نقل قول کنید؟( مثلا بیش از یک پاراگراف)

آیا خواننده شما باید اطلاعات کلی داشته باشد تا از مقاله شما قدردانی کند؟

آیا قسمت خاصی از مقاله فعلی بیش از قسمتی دیگر در تحقیق شما تاثیر می­ گذارد؟

اگر به هر یک از این سئوالات پاسخ “بله” بدهید به این معناست خلاصه نویسی از منبعی که دارید برای شما بهتر از پارافریز و یا نقل قول کردن است.

چطور متنی را خلاصه نویسی کنیم؟

 1. کل متن را با دقت بخوانید. یک خلاصه نویسی خوب و صحیح نیازمند این است که ابتدا شما با تمام اجزای موجود در منبع آشنا باشید تا بتوانید نکات کلیدی آن را بیرون بکشید.
 2. موضوع و تم اصلی متن را شناسایی کنید.
 3. درباره مهم­ ترین نظریه ها فکرکنید و نکات اصلی که باید در خلاصه نویسی شما به اشتراک گذاشته شود را شناسایی کنید. در صورت لزوم آنها را یادداشت کنید.
 4. نکات اصلی یادداشت شده را با کلمات خودتان بازنویسی کنید.
 5. متن نوشته شده را بازخوانی کنید و مطمئن شوید که خیلی شبیه به متن اصلی نوشته نشده باشد. در صورت لزوم جملات و کلماتی که نیاز به تغییر دارند را تغییر دهید.

چطور منابع را حین خلاصه نویسی ذکر کنیم؟

منبع خود را خیلی سریع معرفی کنید. همانطور که در دو مثال پیش متوجه شدید، منبعی که اطلاعات از آن استخراج و خلاصه نویسی شده باید خیلی سریع ذکر شود. این به خواننده شما این اجازه را می ­دهد تا درباره منبع اصلی که متن شما از آن خلاصه نویسی شده اطلاعات کسب کند. در اینجا چند روش برای اینکه منبع را در خلاصه نویسی ذکر کنید معرفی می­شود:

  • بر اساس تحقیقی که توسط دفتر برنامه­ ریزی فرهنگی و اجتماعی در سال ۲۰۱۸ گرفته شد،…
  • در سال ۲۰۱۸، دفتر برنامه­ ریزی فرهنگی و اجتماعی نتیجه تحقیقات خود را اعلام کرد که بر اساس آن ….
  • طی تحقیقی در سال ۲۰۱۸، دفتر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دریافت که ….

براساس اینکه خلاصه نویسی شما چقدر طولانی است، اگر به خوانندگان اطلاع دهید که هنوز درحال خواندن مطلب از همان منبع که در ابتدا معرفی شد هستند، بسیار زیرکانه خواهد بود. حتی اگر شما قبلا در متن به منبع اشاره کرده اید باید طبق قوانین نقل قول در انتهای خلاصه نویسی نیز اشاره به منبع داشته باشید. به یاد داشته باشید یک نقل قول در انتهای خلاصه نویسی بدون معرفی منبع در ابتدای آن نیز یک نقل قول صحیح نیست.

بررسی نهایی برای چک کردن سرقت ادبی

وقتی نوشتن پایان نامه یا مقاله را به اتمام رساندید، برای اینکه مطمئن شوید متن خلاصه شده، بازنویسی شده یا نقل شده از لحاظ سرقت ادبی مشکلی ندارد بهتر است آن را یک بار دیگر به طورکلی بررسی کنید. تشخیص سرقت علمی به شما می­ گوید آیا نوشته ای در متنتان است که خیلی شبیه به منبع اصلی باشد و نیاز به تغییر داشته باشد یا خیر و خیالتان بابت ارائه نهایی پایان نامه یا مقاله راحت می شود. بررسی نهایی برای مواقعی که شما از چندین منبع مختلف خلاصه نویسی کرده اید و قصد ویرایش مقاله یا پایان نامه خود را دارید بسیار مفید خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

مقالات کنفرانسی و نحوه ثبت نام برای آن
نکات لازم برای داشتن دفاع موفق
نکاتی درباره پاورپوینت دفاع پایان نامه
نحوه انتخاب عنوان مقاله
نحوه ارزیابی کیفیت مقاله
قواعد مقاله نویسی

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

 • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
 • 09032402999
 • info@themento.net