وب سایت شخصی سینا پیروزنیا
تلفن تماس: 09146402876
آدرس ایمیل: contact@pirooznia.net
آذربایجان شرقی، تبریز

شبکه اجتماعی ریسرچ گیت (Research Gate)

ریسرچ‌گیت (انگلیسی: ResearchGate) یک شبکه اجتماعی علمی برای پژوهشگران، دانشمندان، استادان و دانشجویان سراسر جهان در جهت ارتباط، همکاری، پرسش و پاسخ و مبادله‌های علمی است.
این وبگاه در سال ۲۰۰۸ و توسط دو پزشک ویروس‌شناس به نام‌های ایاد مادیش و سورن هاف مایر، و یک متخصص رایانه به نام هارست فیکنشر در بوستون آمریکا راه‌اندازی شد و چندی بعد به برلین آلمان انتقال یافت. تعداد کاربران این شبکه اجتماعی از ۲۵۰۰۰ نفر در سال ۲۰۱۱ به شش میلیون نفر در پایان سال ۲۰۱۴، رسیده است. تعداد کارکنان آن نیز در پایان سال ۲۰۱۴، ۱۲۰ نفر گزارش شده است.

ریسرچ گیت برای اعضاء خود، شماری از ابزارها و امکانات جهت همکاری‌های علمی جهانی، فراهم می‌کند. ثبت نام در این شبکه رایگان است. این شبکه، محدود به یک رشته موضوعی خاص نیست و محققان از همه رشته‌ها می‌توانند در این شبکه ثبت نام کنند. بعد از ثبت نام، محقق می‌تواند عناوین تألیفات، زمینه‌های علاقه‌مندی و مهارت خود را از طریق پروفایل تخصصی خود با سایر محققان به اشتراک بگذارند.

قابليت هاي ريسرچ گيت

 1. ريسرچگيت ابزارها و امکانات خوبی را برای اعضای خود فراهم کرده است. ثبت نام در اين شبكه رايگان بوده و برای تمام افراد ازاد است.
 2. هیچ محدویت رشته یا حوزه برای عضویت در شبكه ریسرچ گیت وجود ندارد. 
 3. بعد از ثبت نام، هر فرد علایق و زمینه فعالیت خود را در پروفایل شخصی خود به همراه تمام فعالیت های پژوهشی اعم از مقاله، کتاب، کنفرانس و … را درج می کند. پژوهشگران حتی می توانند اطلاعات خام و نتایج منفی تحقیقات خود را نیز در این شبکه قرار دهند.
 4. شبكه ریسرچ گیت با دیگر شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک نیز در ارتباط است در نتیجه اعضای این شبکه می توانند از طريق پروفايل خود در فیسبوک، با ريسـرچگيـت نيـز لينكدين شوند.
 5. امکان عضويت پژوهشگران در گـروههـاي جدید نیز وجود دارد. دو نوع گروه در شبکه ریسرچ گیت وجود دارد:  گروههـاي عمـومي (Topics)  و گروههاي خصوصي (Projects). گروه های خصوصی معمولا زمانی تشکیل می شود که مثلا چند محقق تمايل دارند بصورت خصوصي با هـم روي موضـوعي كار كرده و به بحث و تبادل نظر با يكديگر بپردازند. در اینصورت پژوهشگر  با ایجاد يـك Project ،از محققینی که دوست دارند با وی بر روی پروژه مورد نظر مشاركت نمایند، دعوت به كار ميكند. 
 6. جستجوي مشاغل تحقيقاتي و كنفرانس در زمينه كـاري محقـق، از ديگـر امكانـات ايـن شـبكه براي محققان است. 
 7. امكان جستجو بر اساس نـام محقـق، نـام سـازمان و موضوع در اين سـايت وجـود دارد .
 8. موتور جستجوي ريسرچگيت امکان جسـتجوي همزمـان در 7 بانك اطلاعاتي بزرگ pubmed, سـايتسـير , ناسـالايبراري و ريپـك را فراهم کرده است که افراد می توانند چکیده مقاله، مجله ای که در آن به چاپ رسیده را مشاهده نمایند و همچنین امکان دانلود فایل مقاله نیز برای آنها فراهم است.
 9. هر کدام از اعضای شبکه ریسرچ گیت، بر اساس میزان فعالیت خود و همچنین تعداد مقالات و یافته های درج شده در پروفایل خود، از  سوی این شبکه رتبه دریافت می کند که تحت عنوان رتبه RG نامیده می شود. این رتبه باعث افزایش تعامل بین محققان می شود و بعنوان وسيله سنجش اعتبـار علمي پژوهشگران در شبكه اجتماعي ريسرچگيت است.
  معيـار محاسـبه رتبه RG برحسـب 4 مورد زیر می باشد:
  – تعداد تأليفات به اشتراك گذاري شده
  – فعاليت محقق در زمینه پرسش و پاسخ های انجام گرفته با سایر محققین
  – پاسخ به سؤالات ساير کاربران شبکه
  – دنبال كننده ها
 10. همچمین، این شبکه یک حالت داشبورد برای اعضا ایجاد می کند تا تعداد افرادي كه مطالب به اشتراك گذاري شـده یک محقـق را مشـاهده کرده و بـا او تعامل کرده اند، در اختيار محقق قرار دهد.
 11. تأييد فعالیت های یک محقق توسط محققین و پژوهشگران دیگر باعث تثبیت جايگاه محقق در آن مهارت ميشود. این روش باعث ایجاد ارتباط بین افراد متخصص در يـك زمينـه خـاص می شود. چرا كه مهارتهاي پژوهشي فرد، توسط ديگران مورد تأييد قـرار گرفتـه اسـت. مهـارتهـاي پژوهشي تأييدشده محقق توسط سايرين در پروفايل محقق نمایش داده می شود.
 12. امكـان نشـان دادن اسـتنادات مقـالات بـه اشتراك گذاري شده توسط محققان، از دیگر امکانات این شبکه است.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

مقالات کنفرانسی و نحوه ثبت نام برای آن
نکات لازم برای داشتن دفاع موفق
نکاتی درباره پاورپوینت دفاع پایان نامه
نحوه انتخاب عنوان مقاله
نحوه ارزیابی کیفیت مقاله
قواعد مقاله نویسی

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

 • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
 • 09032402999
 • info@themento.net