وب سایت شخصی سینا پیروزنیا
تلفن تماس: 09146402876
آدرس ایمیل: contact@pirooznia.net
آذربایجان شرقی، تبریز

ضریب تاثیر مقالات علمی (Impact Factor)

ضریب تاثیر مقالات علمی (Impact Factor)

ضریب تأثیر یا Impact Factor درواقع میزان تأثیری است که یک مقاله بر مقالات بعدی می‌گذارد. Impact Factor که به‌اختصار به آن IF می‌گویند شاخصی کمّی است که میزان ارجاع (رفرنس دهی) به مقالات یک ژورنال را نشان می‌دهد. ایمپکت فکتور نشان می‌دهد که به یک مقاله منتشرشده، چند بار رجوع شده است؛ و برآورد نسبت میزان عددی استنادها به تعداد مقالات چاپ‌شده در یک سال در یک ژورنال به‌خصوص را در نظر می‌گیرد. ایمپکت فکتور هنگامی‌که چندین ژورنال در زمینه‌های مشابه در اختیاردارید می‌توان فرایند مقایسه‌ی ارزش و اعتبار آن‌ها را ساده سازد و ارزیابی قابل قبولی را از هر ژورنال ارائه می‌دهد. این شاخص مختص مجلاتی (ژورنال‌هایی) است که مقالات معتبر علمی را در زمینه‌های گوناگون انتشار می‌دهند.

شاخص  impact factorدر یک سال معین نه برای یک مقاله یا یک نویسنده بلکه برای یک نشریه حساب می شود. این شاخص از تقسیم مقالات ارجاع کننده به مقالات منتشر شده از آن نشریه در دو سال گذشته محاسبه می شود. سالیانه در بانک اطلاعاتی web of science  و توسط موسسه ISI  بالغ بر 11000 ژورنال انتشار می یابد و مورد ارزشیابی قرار می گیرد. در نتیجه این شاخص فقط برای ژورنال های منتشر شده در ISI  استفاده می شود.

دانشجویان و محققین در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا همواره سعی در ارتقاع کیفیت مقالات و تحقیقات خود دارند تا بتوانند آن ها را در مجلاتی با ایمپکت فکتور بالا به چاپ برسانند زیرا این مساله موجب بالا رفتن اعتبار نویسنده می شود.

برای آگاهی از میزان شاخص IF  ژورنال می توان به سایت همان مجله علمی مراجعه کرد. همچنین برای اطمینان از صحت این شاخص چندین سایت معتبر وجود دارند که می توان به آنها مراجعه کرد. یکی از بهترین راهها برای یافتن ضریب تأثیر یا impact factor مجلات ISI، استفاده از سایت‌‌های زیر است. در این سایت‌ها لازم است شماره ISSN مجله را در باکس مربوطه وارد و جستجو کنید. ایمپکت فاکتور مجلات در سالهای اخیر را نشان می دهد:

www.scimagojr.com

www.bioxbio.com

www.citefactor.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

مقالات کنفرانسی و نحوه ثبت نام برای آن
نکات لازم برای داشتن دفاع موفق
نکاتی درباره پاورپوینت دفاع پایان نامه
نحوه انتخاب عنوان مقاله
نحوه ارزیابی کیفیت مقاله
قواعد مقاله نویسی

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

  • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
  • 09032402999
  • info@themento.net