وب سایت شخصی سینا پیروزنیا
تلفن تماس: 09146402876
آدرس ایمیل: contact@pirooznia.net
آذربایجان شرقی، تبریز

معرفی نرم‌افزارهای مدیریت مراجع و رفرنس‌ها

معرفی نرم‌افزارهای مدیریت مراجع و رفرنس‌ها

ابزارهای مرجع‌نویسی برای سازماندهی و قالب بندی منابع مفید هستند و به کمک آنها می‌توانیم به راحتی مراجع را در مقالات تحقیقاتی و پایان نامه‌های ارشد و دکتری خود قرار دهیم. اصطلاحات بسیاری برای چنین ابزارهایی مانند نرم‌افزار ارجاع، نرم‌افزار مدیریت مراجع، برنامه استناد، نرم‌افزار مقاله نوسی، مدیر اسناد، ابزار مدیریت مقاله، نرم‌افزار کتابشناسی و نرم‌افزار مرور ادبیات وجود دارد.

تمامی این اصطلاحات به نرم‌افزارها یا ابزارهای آنلاینی اشاره دارد که به شما امکان می‌دهد منابع را ذخیره و قالب‌بندی کنید. شایان ذکر است که امکان اتصال به فضای آنلاین و به‌روز‌کردن و sync اطلاعات و گرفتن backup از قابلیت‌های این نرم‌افزارها است. همچنین ویژگی مشترک این نرم‌افزارها، امکان قابلیت اتصال آنها به صدها کتابخانه آنلاین، دانلود مقالات و موتورهای جستجوی مختلف نظیر PubMed, Cambridge University Press, Google Scholar و غیره است که کار جستجوی مقاله را برای محققین تسهیل کرده‌است.

همچنین پس از انتخاب یک مرجع توسط کاربر، کلیه اطلاعات مربوط به ارجاع‌دهی آن به طور خودکار توسط سیستم ذخیره می‌شود که در موقع ارجاع مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

هر متنی، فارغ از اندازه، موضوع و نوع آن می‌تواند برآمده از نظرات شخصی خود نویسنده مقاله و یا برداشتی از منابع و ماخذ دیگر باشد. در هنگام نوشتن متون علمی و مقالات پژوهشی، یاری گرفتن از دیگر منابع به منظور ارتقای کیفیت و تائید صحت متن، یک الزام است. رعایت اخلاق حرفه‌ای برای بیان نام منابعی که از آنها در نوشتن متن خود استفاده کرده‌ایم، در اینجا بسیار اهمیت دارد. روش‌های ارجاعی دهی یا رفرنس دهی متنوعی در فضای علمی وجود دارد که برخی از آنها در بین محققین حوزه‌های مختلف علمی به صورت استاندارد پذیرفته شده‌است.

فارغ از روش‌های رفرنس‌دهی، بسیار مهم است که یک ابزار مناسب برای تحقیق خود انتخاب کرده باشید تا شما را در این راه یاری دهد. در حال حاضر تعداد زیادی از این نرم‌افزارهای مدیریت مراجع وجود دارند که ما در این مقاله، برخی از ابزارهای رایج مورد استفاده در جامعه علمی را از منظر نوشتار دانشگاهی بررسی کرده‌ایم. در نهایت شما می‌بایست با توجه به نیاز خود، بهترین را انتخاب و پس از اطلاع از چگونگی استفاده، مقالات خود را به خوبی مدیریت کنید.

 Zotero

Zotero در سال‌های اخیر توجه‌ بسیاری از محققین دانشگاهی را به خود جلب کرده‌است. ویژگی‌های خاص این نرم‌افزار، کار با آن را آسان کرده‌است. امکان اتصال به مرورگرهای Chrome و Firefox از قابلیت‌های این نرم‌افزار است. بدین ترتیب امکان استخراج منابع در هر محیطی بر روی وب به سادگی وجود دارد. محیط کاربری Zotero آسان است و نسبت به سایرین محدودیت کمتری در ارائه امکانات دسترسی دارد.

Mendeley

Mendeley یکی از پر‌کاربردترین نرم‌افزارهای مدیریت رفرنس‌دهی در بین دانشجویان، اساتید و محققین است. این نرم‌افزار که توسط مجموعه Elsevier توسعه داده‌شده‌است، به صورت رایگان در اختیار محققین قرار دارد. Mendeley را به راحتی می‌توان بر روی پلتفرم‌های مختلف Windows, OSX, Linux, iOS, Android اجرا کرد. در ضمن علاوه بر مدیریت و سازماندهی منابع تحقیقاتی، با به اشتراک گذاری مطالب با دیگر همکاران تحقیقاتی یا استاد خود، می‌توانید رفرنس‌ها را تکمیل و ساماندهی کنید. سازگاری کامل Mendeley با MS Word ، OpenOffice و BibTeX باعث سهولت بیشتر برای کاربران شده‌است. با استفاده از این نرم‌افزار بیش از صدها نوع مدل رفرنس‌دهی را برای مقاله خود می‌توانید انتخاب کنید. همچنین، امکان استخراج اطلاعات از فرمت PDF نیز وجود دارد. درضمن می‌توانید در کتابخانه شخصی خود بر روی این نرم‌افزار، مقالات رفرنس را مطالعه و نشان‌گذاری کنید.

EndNote

EndNote که متعلق به شرکت (Clarivate Analytics) است، یک برنامه‌ بسیار قوی جهت ذخیره سازی، مرتب سازی و استناددهی در روند پژوهش و تحقیقات علمی و دانشگاهی است. این برنامه امکان جستجوی مقالات در پایگاه‌ها و ذخیره کردن اطلاعات مورد نیاز آن‌ها را فراهم می‌کند.

کار با آن برای کاربر بسیار آسان است. با این برنامه می‌توان منابع مختلفی را که برای نوشتن پروپوزال تحقیقاتی، پایان‌ نامه، مقاله، کتاب و هر متن علمی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، به راحتی و در زمان بسیار اندکی مدیریت و آنها را در یک فرمت نوشتاری استاندارد ذخیره نمود. EndNote دارای فرمت مجلات مختلف است، لذا با استفاده از آن می‌توان فهرست منابع مقاله را طبق فرمت مورد انتظار مجله به‌طور خودکار و سریع ایجاد و یا تغییر داد.

برای مثال، اگر مقاله شما در یک ژورنال رد شد، خیلی راحت در چند ثانیه می‌توانید فرمت رفرنس‌های خود را به فرمت مجله جدید ببرید. فراموش نکنید که EndNote رایگان نیست. اگرچه شاید بتوانید نسخه رایگانی از آن را بدست آورید که بسیاری از قابلیت‌های نرم‌افزار را در اختیار شما قرار دهد ولی برای sync کردن و اشتراک گذاری کتابخانه شخصی تان با دیگر محققین همکار یا استاد خود نیاز به خرید لایسنس نرم‌افزار دارید. اگرچه شاید تهیه این نرم‌افزار واقعا ارزشش را داشته باشد. بخصوص اگر مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها آن را تهیه و در اختیار محققین خود قرار دهند. برخی از کاربردهای آخرین نسخه نرم‌افزار EndNote:

  • تسهیل بررسی جامع منابع (Literature Review) برای پروپوزال تحقیقاتی، پایان ‌نامه، مقاله و کتاب
  • انجام دسته‌بندی ایده‌آل به منظور دسترسی سریع به منابع
  • تسهیل جستجوی منابع پژوهشی
  • جستجوی متن کامل (Full Text) مقالات مرجع و ذخیره آنها در نرم‌افزار
  • نگارش و ویرایش سریع و دقیق منابع پروپوزال تحقیقاتی، پایان‌ نامه، مقاله و کتاب در صدها فرمت ممکن
  • امکان وارد‌کردن منبع به متن پروپوزال تحقیقاتی، پایان ‌نامه، مقاله و کتاب و همچنین اضافه شدن خودکار آن به فهرست منابع در انتهای فصل یا انتهای سند با یک کلیک از طریق لینک به نرم‌افزارهای نگارش
  • تغییر فرمت منابع مقاله بر اساس مجلات مختلف در چند ثانیه
  • طبقه‌بندی اشکال، جداول و…
  • جستجو آنلاین منابع
  • وارد‌کردن اطلاعات منابع تنها از طریق وارد‌کردن DOI مقالات

 RefWorks

RefWorks یک بسته نرم‌افزاری تجاری مدیریت مرجع مبتنی بر وب است. این نرم‌افزار توسط شرکت Ex Libris از زیرمجموعه‌های شرکت ProQuest تولید شده‌است. بسیاری از ارائه‌دهندگان پایگاه داده‌های کتاب‌شناختی توانایی استخراج منابع را به طور مستقیم به RefWorks پیاده‌سازی کرده‌اند. در برخی موارد به عنوان مثال در (PubMed) استنادهای مرجع باید به عنوان فایل‌های متنی در رایانه کاربر ذخیره شوند و سپس در RefWorks وارد شوند. در سال ۲۰۰۵، پایگاه داده کتابشناختی Scopus با مشارکت RefWorks ایجاد شد تا امکان ادغام بهتر بین دو محصول فراهم شود. به عنوان یک محصول تجاری، بدون شک این نرم‌افزار قابلیت‌هایی را دارد که احتمالا بر روی نرم‌افزارهای رایگان یک‌جا در دسترس نیست.

 Citavi

اگر در جمع‌بندی ایده‌های خود مشکل دارید، می‌توانید مطالب خود را برای شکل‌دهی به مقاله با استفاده از Citavi دسته‌بندی کنید. پس از تصمیم‌گیری در مورد ساختار مقاله، می‌توانید نقل قول‌های مراجع خود را وارد کنید. علاوه بر این، وقتی یک نقل قول را وارد می‌کنید، نرم‌افزار به طور خودکار آن را به کتابخانه شما اضافه می‌کند.

اگر محقق هستید، بدون شک کاربرد Citavi اشتیاق شما را بر‌خواهد انگیخت. شما می‌توانید از آن برای جستجوی منابع از سراسر جهان، ایجاد وظایف، تحلیل متون، ذخیره نقل قول‌ها و ایده‌ها، ایجاد پیش نویس و نوشتن گزارش‌ها، مقاله‌ها، کتاب‌ها و غیره استفاده کنید. این نرم‌افزار همچنین از کار گروهی پشتیبانی می‌کند و به شما امکان می‌دهد با همکاران و استاد خود به صورت همزمان و آنلاین همکاری کنید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

مقالات کنفرانسی و نحوه ثبت نام برای آن
نکات لازم برای داشتن دفاع موفق
نکاتی درباره پاورپوینت دفاع پایان نامه
نحوه انتخاب عنوان مقاله
نحوه ارزیابی کیفیت مقاله
قواعد مقاله نویسی

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

 • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
 • 09032402999
 • info@themento.net