وب سایت شخصی سینا پیروزنیا
تلفن تماس: 09146402876
آدرس ایمیل: contact@pirooznia.net
آذربایجان شرقی، تبریز

نحوه ارزیابی کیفیت مقاله

نحوه ارزیابی کیفیت مقاله

اولین موردی که در مورد هر مقاله باید بررسی شود، مجله و ژورنالی است که در آن به چاپ رسیده است. همانطور که در متن ها و مقالات قبلی نیز تاکید شد، ارزش و اعتبار علمی یک مقاله وابستگی زیادی به مجله ای که در آن به چاپ رسیده است دارد. در مقاله ای در مورد نحوه رتبه بندی و ارزش گذاری مجلات صحبت کریم. با استفاده از ضرایب موجود مانند ایمپکت فکتور و مواردی از این دست می توان تا حدودی اعتبار علمی مجله را سنجش کرد. مقالاتی که در مجلاتی با ضرایب ایمپکت فکتور بالاتر و به طبع آن معتبر تر به چاپ می رسند از ارزش و اعتبار علمی بالاتری برخوردار هستند و استناد به آن ها سندیت  علمی متن را بیشتر خواهد کرد. همچنین باید دقت کنید که ارجاع به مقالاتی که در مجلات جعلی به چاپ رسیده اند هیچ اعتباری نخواهد داشت و لطمه  بزرگی به مقاله شما و پیشینه آورده شده و استدلالهایی که بر پایه آن زده اید خواهد زد.

نکته دومی که ارزش و کیفیت یک مقاله را تعیین می کند نویسنده آن است. این موضوع موردی است که پژوهشگران و دانشجویان ایرانی کمتر به آن توجه می کنند. میزان و سطح علمی و آکادمیک نویسنده یک مقاله که به عنوان رفرنس در مقاله خود استفاده کرده اید و همچنین سابق دانشگاهی و اعتبار علمی وی تا میزان زیادی می تواند بر اعتبار و کیفیت مقاله تاثیر داشته باشد. در برخی موارد نام نویسنده در یک مقاله آنچنان اعتباری دارد که دیگر حتی نیاز به بررسی مجله ای که در آن چاپ شده  وجود ندارد.

نکته سوم که در کیفیت مقالات و ارجاع دهی ها به آن ها تاثیر دارد زمان انتشار آن مقاله است. برای رفرنس دهی و استفاده، مقالاتی که در زمان ها اخیر تر و جدیدتر چاپ شده اند ارجحیت بیشتری دارند و می توان گفت که ارزش و کیفیت بیشتری را نیز برای شما خواهند داشت. یادتان باشد که علم در حال پیشرفت است و مقالات قدیمی ممکن است توسط مقالات جدید نقض شده و یا حتی رد شده باشند. در نتیجه اگر می خواهید از کیفیت مقاله قدیمی آگاه شوید و از آن استفاده کنید بهتر است تحقیقی جامع انجام دهید تا پژوهش های جدید آن را نقض نکرده باشند.

در نهایت موردی که می تواند کیفیت یک مقاله را نمایان کند میزان ارجاعات به آن است.  اگر مقاله ای در اختیار دارید که ارجاعات در مقالات مختلف به آن زیاد است می توان فهمید که این مقاله کیفیت مطلوب و خوبی دارد. این موضوع می تواند نشانگر این باشد که مقاله از لحاظ علمی جامع تر و کامل تر بوده و می توان با اطمینان بیشتری از ان استفاده کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

مقالات کنفرانسی و نحوه ثبت نام برای آن
نکات لازم برای داشتن دفاع موفق
نکاتی درباره پاورپوینت دفاع پایان نامه
نحوه انتخاب عنوان مقاله
نحوه ارزیابی کیفیت مقاله
قواعد مقاله نویسی

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

  • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
  • 09032402999
  • info@themento.net