وب سایت شخصی سینا پیروزنیا
تلفن تماس: 09146402876
آدرس ایمیل: contact@pirooznia.net
آذربایجان شرقی، تبریز

نحوه انتخاب عنوان مقاله

نحوه انتخاب عنوان مقاله

یکی از بخش های مهم رزومه های تحصیلی دانشجویان مقاله می باشد. وجود یک یا چند مقاله که در مجله ای معتبر به چاپ رسیده باشند می تواند به ارتقای اعتبار علمی و آکادمیک فرد کمک بزرگی کرده و به میزان قابل توجهی جایگاه علمی وی را بالا ببرد. اما نوشتن یک مقاله علمی که توانایی چاپ در مجلات معتبر را داشته باشد نیاز به مهارت و زیرکی دارد. ساختار یک مقاله علمی از بخش های مختلفی تشکیل شده است که شاید بتوان گفت که یکی از مهمترین قسمت های آن عنوان مقاله می باشد. عنوان مقاله، اولین برخورد خواننده با مقاله شما می باشد و اگر بتوانید آن را درست و هوشمندانه انتخاب کنید چندین قدم به نوشتن مقاله ای خوب و کارآمد نزدیک تر خواهید بود.

نحوه یک عنوان مقاله قوی

شما بعد از تلاش زیاد و تحقیقات گسترده نتایج ارزشمندی را به دست آورده اید و حال قصد دارید تا گزارشی از این نتایج را در قالب یک مقاله علمی منتشر کنید. همانطور که گفتیم یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید انتخاب عنوان مقاله است. بدین منظور در ادامه نکات مهمی را برای شما می نویسیم که با رعایت آن ها می توانید عناوینی مناسب و تاثیر گذار برای مقاله خود انتخاب کنید.

1- عنوانی که برای مقاله انتخاب می کنید باید تک و خاص باشد.

منظور از خاص بودن این است که عناوین عمومی و کلی نباید در عنوان مقاله به کار رود و باید جزیی تر و خاص موضوع مقاله، عنوان انتخاب شود تا مقاله شما بیشتر مورد توجه قرار گیرد. به عنوان نمونه عنوان «عوامل تاثیرگذار بر روابط اجتماعی کودمک» عنوانی کلی است. اگر شما مبحث مشخصی را در این زمینه  مورد تحقیق قرار داده اید، باید آن را در عنوان بیشتر بزرگنمایی کرده و جزیی تر مبحث مورد مطالعه را عنوان کنید.

2- عنوان باید روح مقاله را در بر گیرد.

منظور از روح مقاله در این جا این است که عنوان شما باید موضوع و کلیت تحقیق و پژوهش شما را نشان دهد. برای تحقق این امر عنوان شما باید محتوا و متن مقاله را توصیف کند و کاملا بر مبنای هدف پژوهش شما تنظیم شود و آن را در خود نشان دهد. به این معنا که مخاطب با خواند عنوان از هدف پژوهش نیز به طور کلی با خبر شود. از طرف دیگر عنوان مقاله باید در برگیرنده متغیرهای پژوهش شما باشد. به این معنی که در عنوان باید متغیرهای اصلی تحقیق و پژوهش به روشنی بیان شود.

3- از علایم اختصاری، فرمول ها و اصطلاحات خاص استفاده نشود.

به هیچ وجه در عناوین خود از عبارات و اصطلاحات اختصاری استفاده نکنید. عنوان شما باید واضح و صریح باشد و اصطلاحات مختصر شده و همچنین فرمول ها و مواردی از این دست صراحت عنوان را کاهش می دهند که این خود نکته ای منفی است. زیرا همه خوانندگان با اصلاحات مختصر شده و فرمول ها خاص آشنایی ندارند. بهتر است اصطلاحات را در عنوان کامل به کارگیرید و اگر می خواهید عبارت مختصر شده را در متن به استفاده کنید، در ابتدای متن بعد از آوردن عبارت کامل در داخل پرانتز به اصطلاح مختصر شده اشاره کنید.

4- عنوان مقاله شما باید کوتاه و مختصر باشد.

کوتاهی و اختصار با شرط رعایت شدن تمامی نکات اشاره شده در این مقاله از نکات کلیدی و قوت های یک عنوان خوب و قوی می باشد. در اینجا این نکته قابل توجه است که در عین اینکه عنوان شما باید مختصر و کوتاه باشد نباید بر رساندن پیام کلی، موضوع پژوهش و مواردی که در نکات قبل عنوان شد کمکاری کرده باشد. علاوه بر این عنوان شما باید روشن و بدون هیچگونه ابهامی باشد و کوتاه کردن آن نباید به این امر صدمه ای بزند.

5- کلمات اضافی را از عنوان مقاله خود حذف کنید.

کلمات و عباراتی که آوردن آن ها در عنوان هیچگونه کمکی به انتقال مفهوم نمی کند و به اصلاح کلمات اضافی هستند باید از عنوان حذف شوند. از نمونه این عبارات  می توان به «مطالعه‌ای در زمینه، بررسی، پژوهشی درباره، مطالعه و مواردی از این دست» اشاره کرد. رعایت این موضوع به کوتاه شدن منطقی و اصولی عنوان نیز کمک خواهد کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

مقالات کنفرانسی و نحوه ثبت نام برای آن
نکات لازم برای داشتن دفاع موفق
نکاتی درباره پاورپوینت دفاع پایان نامه
نحوه انتخاب عنوان مقاله
نحوه ارزیابی کیفیت مقاله
قواعد مقاله نویسی

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

  • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
  • 09032402999
  • info@themento.net