وب سایت شخصی سینا پیروزنیا
تلفن تماس: 09146402876
آدرس ایمیل: contact@pirooznia.net
آذربایجان شرقی، تبریز

نحوه جستجو و دانلود مقالات انگلیسی

نحوه جستجو و دانلود مقالات انگلیسی

مقالات علمی بخش مهمی از دنیای پژوهش و تحقیقات را می‌سازند. با کمک این مقاله‌هاست که محققان، یکی پس از دیگری در پیشبرد موضوعی مشخص به موفقیت می‌رسند. در واقع، هر پژوهش بنا به دستاوردهای قبلیِ کشف‌شده در حوزه تخصصی‌اش می‌تواند اقدامات و فرضیات جدید را انجام دهد و مطرح نماید.

تعامل دانشمندان و اساتید مختلف هم از طریق همین مقالات و ارائه‌شان در مجلات و کنفرانس‌های مختلف شکل می‌گیرد. پس اگر نگاهی دقیق و عمیق به دنیای چاپ مقالات علمی داشته باشید، درمی‌یابید که این مقالات چیزی بیشتر از امتیازآورانی برای پذیرش در مصاحبه‌های دکتری، بالابرنده نمرات در جلسات دفاع کارشناسی‌ارشد و دکتری و قوی‌کننده رزومه اساتید برای ارتقای درجه هستند.

برای اینکه بتوانید در حوزه مطالعه و نگارش مقالات علمی مختلف خبره شوید، باید با انواع مقالات و پایگاه‌های فعال در این حوزه آشنا شوید و اصطلاحات و عناوین را در این‌باره بشناسید. در این متن می‌توانید با انواع مقالات علمی خارجی و پایگاه‌ها و شیوه جست‌وجویشان آشنا شوید.

انواع مقالات علمی

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، مقالات علمی نقش مهمی در دنیای پژوهش دارند و امکان توسعه مباحث علمی و تخصصی مختلف را پدید می‌آورند. چه بسیار بوده مقالاتی که با انتشار در مجلات بین‌المللی، فرصت اجرایی‌شدن پیدا کرده‌اند. یعنی با منتشرشدن مقاله‌ای در یک ژورنال علمی معتبر، راه‌کارها و دستاوردهای یک تیم تحقیقاتی از سوی شرکت‌های تجاری موردپذیرش قرار گرفته و در طی یک همکاری میان شرکت و تیم تحقیقاتی، اختراع یا اکتشاف صورت‌گرفته از سوی دانشمندان به مرحله اجرایی و تولید رسیده است.

برای اینکه بتوانید در دنیای مقالات علمی وارد شوید، خودتان مخاطب جدی آثار باشید یا از دستاوردهایتان در مقالات بنویسید و آنها را به دست انتشار بسپارید، نیاز به شناخت ابعاد مختلف این دنیا دارید. یکی از مهم‌ترین مباحثی که باید با آن آشنا شوید هم انواع مقالات علمی هستند. در ادامه به معرفی دسته‌بندی مهم و معروفی از مقالات علمی بین‌المللی می‌پردازیم. با شناخت این عنوان‌هاست که امکان جست‌وجوی مقالات و کارهای علمی مرتبط با رشته‌های گوناگون برایتان مقدور می‌شود.

  • مقالات آی.اس.آی (ISI)

IS  یکی از پایگاه‌های معروف علمی است که در آن مجلات و اسناد علمی با وسواسی سخت‌گیرانه امکان حضور می‌یابند. بنابراین، مجله‌ای که بتواند وارد پانتئون مجلات این پایگاه شود، مجله‌ای ISI  نام می‌گیرد. حال مقالاتی که در یک مجله با این مشخصات به چاپ می‌رسند هم به مقالات ISI  معروف می‌شوند. پایگاه داده مذکور بسیار وسیع و گسترده است و رشته‌های متنوعی را با تعداد بالایی از مجلات معتبر پوشش می‌دهد. از همین روی، زمانی که کسی موفق می‌شود مقاله خود را در ژورنالی موجود در این پایگاه منتشر کند، موفقیت بزرگی برایش رقم خواهد خورد.

مجلات موجود در این پایگاه هم با روش‌هایی مانند استفاده از ضرایبی رتبه‌بندی می‌شوند و به آنها امتیازاتی داده می‌شود. برای مثال، شاخصی به نام ضریب تاثیر یا ایمپکت فکتور (impact factor) وجود دارد که هر چقدر بیشتر باشد، رتبه و ارزش مجله موجود در پایگاه ISI را بالاتر می‌برد. روش‌هایی خاص برای محاسبه این ضریب وجود دارد و در آن به تعداد متوسط استنادهایی که به مقالات یک مجله داده می‌شود، توجه می‌کنند.

  • مقالات اسکوپوس (SCOPUS)

اسکوپوس هم پایگاه اطلاعاتی مشهور و معتبر دیگری در دنیاست که در واقع از سوی ناشر معروف یعنی الزویر (elsevier) راه‌اندازی شده و در همکاری با موسسات مختلف علمی، تعداد استناداتی را که به مقالات وارد می‌شود، گزارش می‌کند. رشته‌های مختلف علمی در پایگاه اسکوپوس سازماندهی می‌شوند و مجلاتی که در این پایگاه هستند، به مجلات اسکوپوس و به تبع آنها، مقالاتی که در مجلات این‌چنینی به چاپ می‌رسند هم مقالات اسکوپوس نام می‌گیرند.

در اسکوپوس هم مانند ISI شاخص‌هایی برای رتبه‌بندی و اعلام میزان کیفیت مجلات در نظر گرفته می‌شود. در اینجا این ضریب و شاخص Q نام دارد. مجلات از Q1 تا Q4 رتبه‌بندی می‌شوند. هر چقدر که شماره Q کمتر باشد، اعتبار مجله بیشتر خواهد بود.

  • مقالات ISC

ISC هم پایگاه معروف دیگری در دنیاست که از نظر اعتبار بعد از ISI و اسکوپوس قرار می‌گیرد. این پایگاه غنی مخصوص دانشمندان و محققان دنیای اسلام است. ایران این پایگاه را با هدف توسعه علم و ارتباطات میان کشورهای اسلامی راه‌اندازی کرده و در آن، انواع مقالات از رشته‌های گوناگون وجود دارند. مجلاتی که در این پایگاه پذیرفته می‌شوند هم مجلات ISC لقب می‌گیرند و چاپ مقاله‌تان در چنین مجله‌ای، آن را به مقاله‌ای ISC در رزومه‌تان بدل می‌کند.

  • مقالات کنفرانسی

دسته‌ای دیگر از مقالات علمی هم وجود دارند که به مقالات کنفرانسی مشهور هستند. این مقالات در کنفرانس‌های بین‌المللی پذیرفته می‌شوند و در قالب سخنرانی، پوستر یا در کارگاه‌هایی در حاشیه کنفرانس‌ها ارائه می‌شوند.

برخی از مقالات کنفرانسی در نشریات معروف به چاپ می‌رسند. البته این مقالات، برترین‌های کنفرانس هستند و برای پذیرش در مجلاتی معتبر مانند ISI به‌طور مجدد مورد داوری قرار می‌گیرند. باقی مقالات یک کنفرانس تحت عنوان مجموعه‌ای از مقالات این رویداد به انتشار می‌رسند.

شناسه دی. اُ. آی (DOI)

شناسه DOI مخفف عبارت Digital Object Identifier است. در فارسی به آن شناسه برنمود دیجیتالی می‌گویند. این شناسه راهی است برای دسترسی ساده و راحت به انواع محتوا در سطح اینترنت. به کمک این کُد است که می‌توانید به‌سادگی به انواع مقالات، کتاب‌ها، مجلات و نرم‌افزارهای علمی دسترسی داشته باشید.

در دنیای مقاله‌نویسی، این کد به شما کمک می‌کند تا مقالات را راحت‌تر پیدا کنید. در واقع، DOI بارکدی است که برای شناسایی محتوای علمی از جمله مقالات مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر مقاله معتبری دارای کد DOI منحصربفردی مختص به خود است. ناشران هر مجله برای مقالات خود، این کد را دریافت می‌کنند تا شناسنامه و معرفی‌نامه‌ای قابل‌استناد برای انواع محتوای خود داشته باشند. به عبارت دقیق‌تر، این کد شبیه کد ملی مقالات است. وقتی که می‌خواهید یک مقاله را معرفی کنید یا به آن دسترسی داشته باشید، با دانستن و ارائه این کد به سادگی به آن خواهید رسید. با جست‌وجوی کد هر مقاله در اینترنت به سمت پایگاهی که مقاله در آن قرار دارد، راهنمایی خواهید شد. هر کد DOI مجموعه‌ای از اعداد و حروف است.

مزایای DOI

شرکت کراس‌رف (CrossREF) شرکتی است که کار تخصیص کد DOI به مقالات مجلات مختلف را بر عهده دارد. با وجود ثبت کد برای مقالات مجلات مختلف، امکان دسترسی به آنها برای عموم بیشتر می‌شود و اعتبارشان هم حفظ خواهد شد. ثبت رسمی مقالات از سرقت‌ ادبی و سواستفاده‌های دیگر هم جلوگیری به عمل می‌آورد. از مزایای دیگر وجود چنین کدی می‌توان به آسان‌ترشدن روند رفرنس‌دهی به مقالات مختلف هم اشاره کرد. وجود این کد برای محتوای موجود در نشریات مختلف به آنها کمک می‌کند تا استناددهی به مقالات خود را ساده‌تر کنند و بتوانند رتبه علمی بالاتری از طریق دریافت استنادات به دست بیاورند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

مقالات کنفرانسی و نحوه ثبت نام برای آن
نکات لازم برای داشتن دفاع موفق
نکاتی درباره پاورپوینت دفاع پایان نامه
نحوه انتخاب عنوان مقاله
نحوه ارزیابی کیفیت مقاله
قواعد مقاله نویسی

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

  • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
  • 09032402999
  • info@themento.net