وب سایت شخصی سینا پیروزنیا
تلفن تماس: 09146402876
آدرس ایمیل: contact@pirooznia.net
آذربایجان شرقی، تبریز

نرم‌افزار بررسی سرقت ادبی آی‌تنتیکیت (iThenticate) (بخش دوم)

نرم‌افزار بررسی سرقت ادبی آی‌تنتیکیت (iThenticate) (بخش دوم)

شیوه رفع سرقت ادبی

تا اینجا دریافته‌اید که گاهی عامدانه در مقاله‌ای از محتوای منتشرشده دیگران استفاده می‌شود و گاهی هم پای قصد و غرضی به میان نیست. استفاده از مطالب دیگران و نشر آن به نام خود که دزدی مسلم است و اصلا بحثی در آن نیست. اما زمانی که می‌خواهید از مطالب علمی و پژوهشی دیگران برای پیش‌برد طرحی جدید در مقاله خود بهره ببرید، باید حواستان را جمع کنید تا میزان شباهت‌های عینی به متن و محتواهای دیگر کاهش پیدا کند و بیهوده مجرم شناخته نشوید.

روش‌های گوناگونی برای رفع سرقت ادبی وجود دارد. مهم این است که بخش‌هایی از مقاله را که شائبه سرقت درباره‌شان وجود دارد، به‌خوبی شناسایی کنید و بعد به رفع سرقت ادبی بپردازید. نرم‌افزارهایی وجود دارند که میزان شباهت یک متن به مقالات دیگر را نشان می‌دهند. به کمک آنها می‌توانید از مشابهات متنی خود با مقالات دیگر باخبر شوید و اقدام به تغییر آن بخش‌ها در اثرتان کنید.

مفهوم پارافریز یا بازنویسی

 از جمله روش‌هایی که برای تغییر اثر در نظر گرفته می‌شود، بازنویسی یا پارافریز است. بازنویسی یا پارافریز یعنی نگارش محتوایی که قبلا وجود داشته به زبان و لحن خود. شما می‌توانید تمام متن‌تان را بعد از نگارش، پارافریز یا بازنویسی کنید یا فقط بخشی از آن را که نرم‌افزارها و برنامه‌ها، مشابه مقالات دیگر تشخیص داده‌اند، مورد بازبینی قرار بدهید. پارافریزکردن یا بازنویسی هم اصولی مربوط به خود را دارد.

مثلا قواعد زیر در مسیر بازنویسی به کمکتان می‌آیند:

  • استفاده از واژه‌ها و عبارت‌های مترادف با متن اصلی؛
  • تغییردادن ساختارها مثلا تغییر معلوم به مجهول؛
  • رعایت ساختار صحیح ارجاع‌دهی و ذکر منابع؛
  • و… .

مبحث پارافرایز یا بازنویسی متون و مقالات، شاخه‌ای علمی و تخصصی در دنیای نگارش است و اگر در آن خبره نیستید باید وظیفه‌اش را به افراد کاربلد در این زمینه محول کنید. پارافریز یعنی عبوردادن معنا و منظور محتوایی از پیش نوشته‌شده از کانال ذهنی خود و نوشتن استنباطات شخصی از آن به شکل و شیوه‌ای تازه. چنین حرکتی سرقت ادبی نیست و برای حضور حرفه‌ای در دنیای مقاله‌نویسی باید به آن واقف بود.

نرم‌افزارهای شناسایی کپی مقالات

نرم‌افزارهایی برای شناسایی و بررسی سرقت ادبی وجود دارند که مانع از شکست مقالات‌تان در پذیرش از سوی ژورنال‌های معتبر علمی می‌شوند. نرم‌افزارهای بررسی کپی بودن مقاله و متون مختلفی در بازار وجود دارند. این نرم‌افزارها بنا به ساختاری که دارند به شما کمک می‌کنند تا از نقاط و بخش‌های مشکوک مقاله‌تان باخبر شوید و بدانید که احتمالا در کدام قسمت‌های اثرتان، شباهت‌هایی میان متن‌تان با متن‌های دیگر وجود دارد. ساختارهای مختلفی در طراحی این برنامه‌ها و نرم‌افزارها در نظر گرفته می‌شود.

آنچه باعث می‌شود تا نرم‌افزارهای بررسی سرقت ادبی از کیفیت و اعتبار خوبی برخوردار باشند، پایگاه داده‌شان است. یعنی پایگاهی که پر از مقالات مختلف علمی و پژوهشی است و می‌تواند با برقراری مقایسه میان متونی که به آن سپرده می‌شود با مقالات موجود در خود به این نتیجه برسد که چند درصد شباهت در هر مقاله‌ای وجود دارد. یکی از بهترین نرم‌افزارهای موجود در این حوزه، نرم‌افزار آی‌تنتیکیت است که در ادامه به معرفی بیشتر آن می‌پردازیم.

نرم‌افزار سرقت ادبی iThenticate (آیتنتیکیت)

نرم‌افزار آیتنتیکیت (iThenticate) یکی از بهترین نرم‌افزارها در حوزه بررسی سرقت ادبی و همپوشانی مقالات است. این نرم‌افزار دارای پایگاه داده‌ای بسیار قوی است. پایگاه داده آیتنتیکیت تقریبا  حاوی تمام مقالاتی است که از سوی ژورنال‌های علمی معتبر پذیرفته و در آنها چاپ شده‌اند. برای همین، زمانی که مقاله‌تان را به این نرم‌افزار می‌سپارید، می‌تواند اثرتان را با حجم وسیعی از مقالات معتبر دیگر مقایسه کند. چنین امکانی تا حد زیادی شما را درباره تشابه مقاله‌تان مطمئن می‌کند.

امکانات آیتنتیکیت بسیار مطلوب است. هم نرم‌افزار کاربردوست (user-friendly) و مطلوبی است و هم از سوی بسیاری از ژورنال‌های معروف و معتبر دنیا در روند پذیرش مقالات استفاده می‌شود. یعنی زمانی که مقاله‌تان را برای پذیرش به ژورنال‌های isi و معروف می‌سپارید، بعد از اینکه هم‌سوبودن اسکوپ و چشم‌انداز مقاله‌تان با فضای کاری مجله‌شان را بررسی می‌کنند، به سراغ بررسی سرقت ادبی در هر اثر می‌روند.

اینجاست که پای آیتنتیکیت به میان می‌آید و می‌تواند به داوران و سردبیران ژورنال‌های علمی کمک کند تا دریابند که چند درصد از هر مقاله‌ای، مشابه با مقالات دیگر است. بنا به قوانینی که هر ژورنال علمی برای خود تعریف می‌کند، حد و درصدی از تشابهات قابلیت پذیرش دارند. مثلا بعضی از نشریات تا ۱۰ درصد شباهت میان یک متن و متنی دیگر را می‌پذیرند. برخی هم به ارقام و درصدهای کمتر رضایت می‌دهند. نرم‌افزارهای مطلوب برای بررسی و شناسایی سرقت ادبی در فرایند تولید محتوا و مقاله بسیار مهم است.

منابع و دیتابیس آیتنتیکیت

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نوشته هم ذکر شد، منبع و دیتابیس نرم‌افزار آی‌تنتیکیت بسیار قوی است. یعنی تقریبا هر مقاله مهم و معتبری که در ژورنالی علمی به چاپ رسیده و منتشر شده در پایگاه داده این نرم‌افزار وجود دارد. بنابراین، مقایسه مقاله‌تان در آن با داده‌های موجود در پایگاهش می‌تواند بخش‌هایی از کارتان را که به مقاله‌ای در آنجا شباهت دارد، به‌خوبی شناسایی کند.

این شناسایی به شما کمک خواهد کرد تا اثرتان را بازنویسی یا پارافریز کنید و مانع از ایجاد هرگونه شباهتی میان متن خودتان و متنی دیگر شوید. استناد ژورنال‌های بزرگ علمی به این نرم‌افزار هم نشان می‌دهد که استفاده از آن برای بررسی سرقت ادبی می‌تواند ایده بسیار عقلانی و خوبی باشد.

البته استفاده از این نرم‌افزار به صورت فردی می‌تواند زحماتی را به شما تحمیل کند. مثلا اینکه هزینه هر بار استفاده از آیتنتیکیت، حدود ۱۰۰ دلار است. این رقم برایتان هزینه زیادی خواهد شد. اما روش‌های دیگری هم وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

گزارش نهایی و نحوه تحلیل آیتنتیکیت

برای استفاده از آی‌تنتیکیت می‌توانید به موسسات تخصصی در حوزه ویرایش و نگارش  مراجعه کنید. موسساتی که تجربه و تخصص استفاده از نرم‌افزارهایی این‌چنینی را دارند و می‌توانند در مسیر شناسایی و رفع سرقت ادبی به شما کمک کنند.

اگر از نرم‌افزارهای بررسی سرقت ادبی به کمک موسسات بهره ببرید، فرایند و مسیر تشخیص و بررسی برایتان بسیار ساده خواهد شد. هزینه‌ای که موسساتی مانند رایت می از شما دریافت خواهند کرد، بسیار کمتر خواهد بود.

علت این است که نوع کاربری موسسات در دسترسی iThenticate سازمانی است و هزینه‌های بهره‌مندی از خدمات برنامه‌هایی مانند آیتنتیکیت برایشان بسیار کمتر از مبلغی است که افراد عادی باید بپردازند. ضمن اینکه تسلط کارشناسان و متخصصان رایت می و موسسات مشابه آن، در استفاده از نرم‌افزارها بیشتر است و ساده‌تر و سریع‌تر می‌توانند نقاط مشکل‌دار هر مقاله را شناسایی کنند.

پایگاه داده آیتنتیکیت بسیار قوی است و به دو شکل آنلاین و آفلاین می‌تواند به مقایسه هر اثر با مقالات دیگر بپردازد. یعنی علاوه بر اینکه پایگاه داده قوی در آن وجود دارد، از طریق مقایسه متن با مقالات دیگر موجود در فضای آنلاین هم می‌تواند به کشف شباهات در هر متنی مشغول شود. بعد از اینکه مقاله‌ای در این نرم‌افزار بررسی شد، گزارش‌هایی درباره وضعیت آن به کاربر ارائه می‌کند. اگر خبره نباشید و تسلط کافی درباره استفاده از نرم‌افزارهای این‌چنینی در شما وجود نداشته باشد، کمی در تحلیل گزارش آیتنتیکیت به دردسر خواهید افتاد.

در میان برنامه‌ها و نرم‌ُافزارهای مختلفی که برای بررسی و شناسایی سرقت ادبی طراحی شده‌اند، شماری از آنها رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. اما آیا استفاده از آنها ایده مناسب و صحیحی است؟

تمام نرم‌افزارها و برنامه‌هایی که برای شناسایی سرقت ادبی وجود دارند، به ویژه مواردی که رایگان در اختیار کاربران مختلف قرار می‌گیرند، قابل‌اعتماد نیستند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که برنامه‌های این‌چنینی باید داشته باشند، بهره‌مندی از پایگاه داده‌ای به شدت قوی است. تنها در این صورت، امکان یافت شباهت‌ها میان مقاله‌تان با آثار دیگر موجود در دنیا وجود خواهد داشت. این در حالی است که بسیاری از نرم‌افزارها و سایت‌های رایگان تشخیص سرقت ادبی یا همان پلاجیاریسم، پایگاه‌های داده‌ای ضعیف دارند و نمی‌توانند به طور صد در صد به شما درباره اینکه مقاله‌تان در کدام بخش‌ها شبیه مقالات دیگر است، اطلاع‌رسانی کنند.

پس اگر بناست که از سرویس‌هایی این‌چنینی بهره‌مند شوید، باید حواستان به اعتبار، کیفیت و شهرت آنها باشد. نرم‌افزارهای رایگان، اصولا بدون اینکه از شما اجازه بگیرند، نسخه‌ای از اثرتان را در پایگاه داده خود حفظ می‌کنند. این کار هم حریم خصوصی محتوایتان را به خطر می‌اندازد و هم نشان‌گر این است که بسیاری از مقالاتی که هنوز در ژورنالی معتبر چاپ نشده‌اند هم در پایگاه داده برنامه‌ها و نرم‌افزارهای این‌چنینی موجودند. یعنی پایگاه‌شان چندان غنی و قابل‌اعتماد نیست. چنین چیزی در آیتنتیکیت رخ نمی‌دهد و فقط مقالات معتبر منتشرشده در مجلات بین‌المللی معروف در پایگاه داده آن وجود دارند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

مقالات کنفرانسی و نحوه ثبت نام برای آن
نکات لازم برای داشتن دفاع موفق
نکاتی درباره پاورپوینت دفاع پایان نامه
نحوه انتخاب عنوان مقاله
نحوه ارزیابی کیفیت مقاله
قواعد مقاله نویسی

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

 • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
 • 09032402999
 • info@themento.net