وب سایت شخصی سینا پیروزنیا
تلفن تماس: 09146402876
آدرس ایمیل: contact@pirooznia.net
آذربایجان شرقی، تبریز

نرم افزار رفرنس دهی مقالات (بخش سوم)

نرم افزار zotero

زوترو (Zotero) یک نرم افزار رایگان برای مدیریت مراجع و منابع علمی است. با کمک این نرم افزار می‌توان به مدیریت منابع علمی پرداخت. زوترو به شما کمک می‌کند که برای طبقه‌بندی و نظم دادن به یافته‌های خود، از روش طبقه‌بندی مدرن استفاده کنید.

  با گسترش حجم تولیدات علمی، هدفمند بودن جستجو‌ها اهمیت فراوانی یافته است. امروزه حجم زیادی از اطلاعات در خصوص موضوعات مختلف علمی در جستجوهای حرفه‌ای بدست می‌آید. لذا تنها با استفاده از مدیریت نتایج و طبقه‌بندی نتایج، تجزیه و تحلیل داده‌های بدست آمده، ممکن است. هرچه ابزارهای جستجو و موتورهای پویشگر قدرت بیشتری پیدا کنند، حجم داده‌های مورد ارزیابی بیشتر خواهد شد. بنابراین لازم است که هر محقق و پژوهشگر بتواند اطلاعاتی را که از طریق جستجو بدست می‌آید را به نحو صحیح طبقه‌بندی کرده و از آنها استفاده کند.

نرم‌افزارهای زیادی خصوص مدیریت منابع و مراجع علمی وجود دارد. در ایران معروف ترین این نرم افزارهای EndNote است. نرم افزار مندلی نیز، جایگاه خودش را دارد. اما نرم افزار محبوب دیگری نیز وجود دارد که با گذشت زمان در حال پیشرفت چشمگیری در جامعه علمی ایران است. این نرم افزار توسط دانشگاه  George Mason تولید شده است و زوترو (Zoosterol) نام دارد. طراحی و کدنویسی زوترو بسیار قدرتمند و پایدار است. برنامه نویسی این نرم افزار به قدری برای مدیریت اطلاعات و منابع علمی سازگاری یافته است که در سال های 2007 تا 2008 در فهرست بهترین نرم افزارهای رایگان توسط ادیتورهای PC Magazine قرار گرفته بود.

زوترو برای نگه‌داری داده‌ها، منابع و ارجاعات کتابشناختی بهینه شده و برای هر یک از منابع، مدخل مخصوص ایجاد می‌کند.

ویژگی‌های خوب یا مزایای این نرم‌افزار کم نیست. این نرم افزار رایگان است و امکان دریافت، جستجو و نمایه‌سازی کامل متن یک مقاله را ایجاد کرده است.  افزونه Word این نرم افزار نیز تولید شده است.  افزونه Chrome، Firefox و Safari نیز بر روی وب سایت این نرم افزار قرارداده شده است. محور اصلی ساخت مدخل است که با برچسب سازی، پیوست کردن، کلیدواژه و توضیح شخصی مشخص می شود. در نسخه‌های جدید با پایگاه‌های اینترنتی مانند Scopus، PubMed، Emerging و Google Scholar نیز هم‌خوانی یافته و اطلاعات موجود در این پایگاه‌ها را نیز شناسایی می‌کند. این نرم افزار ناشران بزرگی مانند IEEE و اشپرینگر را نیز به رسمیت شناخته و در پایگاه‌های اطلاعاتی آنها به جستجو می پردازد. در نسخه پنجم، امکان سازگاری و انتقال اطلاعات بین مندلی و اندنوت نیز بوجود آمده است. 

 طریقه نصب

ابتدا Zotero را از وب سایت اصلی دانلود کنید. نسخه 5.06 در حدود 41 یک مگابایت است. بعد از نصب زوترو، به سمت نصب افزونه زوترو در مرورگر کروم هدایت می‌شوید. با نصب افزونه زوترو در کروم، می توانید لینک دلخواه خود را به راحتی وارد مدخل مورد نظر خود کنید. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

مقالات کنفرانسی و نحوه ثبت نام برای آن
نکات لازم برای داشتن دفاع موفق
نکاتی درباره پاورپوینت دفاع پایان نامه
نحوه انتخاب عنوان مقاله
نحوه ارزیابی کیفیت مقاله
قواعد مقاله نویسی

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

  • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
  • 09032402999
  • info@themento.net