وب سایت شخصی سینا پیروزنیا
تلفن تماس: 09146402876
آدرس ایمیل: contact@pirooznia.net
آذربایجان شرقی، تبریز

نکات لازم برای داشتن دفاع موفق

نکات لازم برای داشتن دفاع موفق

برای دفاع از پایان نامه دانشگاه جلسه ای را ترتیب می دهد که شما در مقابل دو داور ( یکی خارج از دانشگاه و دیگری استادی داخلی)  حاضر می شوید و در مدت زمان معینی پژوهش پایان نامه خود را ارایه داده و به سوالات و ایرادات داوران پاسخ می دهید. به یاد داشته باشید که بخش مهمی از نمره پایان نامه در جلسه دفاع مشخص می شود و اگر بتوانید دفاعی قوی داشته باشید می توانید از نمره خوب خود مطمئن شوید. در این مقاله نکات مهمی را در خصوص داشتن دفاع موفق خدمت شما همراهان ارائه می دهیم که با رعایت هر کدام بتوانید دفاعی موفق برای پایان نامه خود داشته باشید این توصیه ها به شرح زیر می باشد:

قوانین و روش کار دانشگاه خود را بررسی کنید.

هر دانشگاه برای دفاع پایان نامه، قوانین و اسلوب خاص خود را دنبال می کند. درنتیجه مهم خواهد بود که حتما با قوانین و شکل برگذاری دفاع پایان نامه دانشگاه خود با خبر باشید. در این بین علنی بودن  پرسش و پاسخ  و حضور استاد راهنما و مشاور در جلسه دفاع از اهمیت بیشتری برخوردار است که می تواند در نحوه آمادگی شما موثر باشد. توصیه می کنیم که جلسات دفاع دانشجویان دیگر را شرکت کنید و از جلسه و نحوه اجرای آن کاملا آگاه شوید.

در مورد داوران اطلاعات کسب کنید.

هنگامی که داوران جلسه مشخص شدند شما باید آشنایی نسبی از آن ها و کارهای علمی شان به دست آورید. هر جلسه دفاع دارای دو داور خارجی و داخلی است که از اساتیدی هستند که در زمینه رشته تحقیقی پایان نامه شما متخصص می باشند. سعی کنید کارهای پژوهشی و مقالات این اساتید را مطالعه کرده و با دانشجویان آن ها صحبت کرده تا با نحوه کار این اساتید آشنا شوید. در این صورت می توانید با آشنایی نسبی که از آن ها پیدا کرده اید لیستی از سوالات احتمالی که از شما پرسیده خواهد شد آماده کنید و آمادگی به نسب خوبی برای پاسخ گویی به این سوالات در سر جلسه دفاع پیدا کنید. با این کار علاوه بر آمادگی، آرامش خاطری در شما ایجاد می شود که باعث افزایش اعتماد به نفس و اجرای بهتری از شما در جلسه دفاع خواهد شد.

جلسه دفاع را برای خود شبیه سازی کنید.

حداقل یک هفته قبل از شروع جلسه دفاع، باید متن سخنرانی را آماده کرده باشید. سعی کنید که تسلط خود را بر پایان نامه بالا برده و نکات اساسی و مهم را در ارایه خود بگنجانید چون وقت کمی برای ارایه در اختیار دارید و باید خلاصه ای به نسبت کامل از پژوهش خود ارایه دهید. علاوه بر این با شبیه سازی جلسه قبل از ارایه و تمرین چند باره می توانید بر گفتار و نحوه برخورد در روز دفاع تسلط کامل پیدا کنید که در این صورت در روز جلسه اجرایی قوی و با اعتماد به نفسی خواهید داشت که توجه داوران را به خود جلب خواهد نمود.

خواب و تغذیه مناسبی داشته باشید.

روز قبل از اجرای جلسه دفاع باید خواب کافی و تغذیه مناسبی داشته باشید تا هم توانایی بدنی مناسب برای سرپا ایستادن و کنترل جلسه داشته باشید و هم حواستان کاملا در سر جلسه دفاع جمع باشد. توجه داشته باشید که جلسه دفاع و زمان آن غیر قابل پیش بینی است و حتی ممکن است تا چند ساعت به طول بکشد. پس سعی کنید با آمادگی بدنی و ذهنی کاملی در آن حاضر شوید.

زودتر در جلسه دفاع حاضر شوید.

سعی کنید بین یک تا نیم ساعت زودتر در سر جلسه دفاع حاضر شده و موارد مختلف مانند پذیرایی، نور و تجهیزات الکترونیکی را آماده کنید. با این کار هنگامی که داوران وارد می شوند همه چی آماده خواهد بود و سطح اضطراب شما به حد قابل قبولی کاهش یافته که این خود به اجرای موفق شما کمک خواهد نمود.

شروع و پایانی تاثیر گذار برای ارایه خود اجرا کنید.

باید سخنرانی و متن خود را به گونه ای آماده کنید که در 15 تا 20 دقیقه شروع جلسه که به شما وقت داده می شود تا کار خود را توضیح دهید، تسلط کامل خود را بر محیط و پژوهش نشان دهید و همچنین دانش خودر را در این زمینه به رخ بکشید. سعی کنید پژوهش خود را به صورتی کامل بیان کنید که در این 15 دقیقه تمامی نکات کلیدی کار خود را توضیح داده باشید. البته توجه داشته باشید که باید اعتدال را در تمامی زمینه ها رعایت نمود. سعی کنید به هیچ وجه نکات ضعف کار خود را نگویید. برخلاف عقیده عامه این کار شکسته نفسی نیست و نگاه منفی را در داوران ایجاد خواهد نمود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

مقالات کنفرانسی و نحوه ثبت نام برای آن
نکات لازم برای داشتن دفاع موفق
نکاتی درباره پاورپوینت دفاع پایان نامه
نحوه انتخاب عنوان مقاله
نحوه ارزیابی کیفیت مقاله
قواعد مقاله نویسی

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

  • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
  • 09032402999
  • info@themento.net