وب سایت شخصی سینا پیروزنیا
تلفن تماس: 09146402876
آدرس ایمیل: contact@pirooznia.net
آذربایجان شرقی، تبریز

وب سایت آرکایو و اهمیت آن

وب سایت آرکایو و اهمیت آن

آرکایو وب سایت قدیمی و معتبری است که به دانشگاه کرنل تعلق دارد و جزء دانشگاه‌های خصوصی آمریکا و جهان به حساب می‌آید. این سایت فرصتی را برای نویسندگان مقالات علمی فراهم می‌کند تا مقالاتشان را در وب سایت آرکایو قرار دهند. این مقالات رشته‌های مختلفی مثل ریاضی، فیزیک، علوم کامپیوتر و … را شامل می‌شود.

آرکایو به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دارد تا افراد در سراسر جهان قادر باشند مطالب را دانلود کنند و بخوانند. هم‌چنین مطالب درخواستی خود را به اشتراک بگذارند. این کار مزایای بسیار زیادی برای نویسندگان دارد اما نویسندگان و پژوهشگران کشور ما معمولا از آن بی خبرند یا تمایلی به استفاده از مقالات دیگر و اشتراک گذاشتن مقالات‌شان در وب‌ سایت آرکایوندارند.

به طور کلی زمانی که شما در مورد یک مسئله روز، مقاله‌ای نوشته‌اید و هنوز آن را جایی منتشر نکرده‌اید ممکن است نگران باشید که کسی زودتر از شما به این نتایج برسد و آن را چاپ کند. برای جلوگیری از این مسئله بهتر است بعد از اتمام نوشتن مقاله، فایل آن را در وب سایت آرکایو قرار دهید.

مدت زمانی که برای قرار دادن مقاله در آرکایو در نظر گرفته می‌شود بعد از ۲۴ ساعت است. معمولا مقاله‌ای که  به اسم شما آپلود می‌شود در سراسر دنیا قابل خواندن خواهد بود. حتی اگر کسی زودتر از شما به این نتایج رسیده باشد اما آن را منتشر نکرده باشد باز هم به شما منسوب می‌شود چون زودتر برای ارائه نتیجه کار اقدام کردید.

البته پذیرش مقاله توسط داور به راحتی صورت نمی‌گیرد چون داور به دنبال نتایج مشابهی از مقاله در اینترنت می‌گردد و اگر مطلب خاصی را ببیند کار را رد خواهد کرد. در واقع نتیجه نهایی کار به نظر داور بستگی دارد.

اولین مزیتی که برای سایت آرکایو می‌توان در نظر گرفت این است که قبل از چاپ  مقاله‌تان می‌توانید مستندات کارتان را در آن منتشر کنید تا در دنیا به اسم خودتان پخش شود. البته خیلی از مؤلفین بعد از چاپ مقاله در مجلات معتبر مثل ISI اقدام به انتشار آن در آرکایو می‌کنند. باتوجه به امکان دسترسی رایگان افراد به مقالات این سایت، تعداد مشاهدات و استنادات به مقاله شما بالا می‌رود. اما در مجله ISI چون امکان دسترسی رایگان به اکثر مقالات وجود ندارد عده زیادی تمایل به ارسال مقاله در آرکایو دارند.

دومین مزیت آرکایو این است که قبل از ارسال مقاله برای یک مجله با پرستیژ بالا بهتر است آن را در آرکایو منتشر کنید تا دیگران با مشاهده و خواندن مقاله شما در مورد آن نظر دهند. این کار باعث رفع اشکالات و ضعف‌های احتمالی می‌شود و تجربه و شناخت شما را بیشتر و بهتر می‌کند. بعد از انجام این موارد می‌توانید مقاله خود را برای چاپ به یک مجله معتبر ارسال کنید.

اساتید بسیاری معتقدند امکان کپی برداری بدون استناد از مقالات آرکایو وجود دارد. بنابراین قرار دادن مقاله در اختیار مردم قبل از چاپ شدن نادرست است. اما عده دیگری موافق این کار هستند چون آپلود مقالات قبل از چاپ در وب سایت آرکایو روشی آکادمیک و اصولی است که بسیاری از بزرگان ریاضی جهان مقالات خود را در سایت قرار می‌دهند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید روش عضویت در وب سایت آرکایو و آپلود مقالات است که تفاوت اندکی با سایت‌های دیگر دارد.

برای استفاده از این سایت باید یک ایمیل آکادمیک داشته باشید و از طریق آن در وب سایت آرکایو عضو شوید. اگر از ایمیل‌های رایگان مانند جیمیل و یاهو و… استفاده کنید، آرکایو از شما درخواست می‌کند یک مؤلف فعال علمی را معرفی کنید تا عضویت و صلاحیت علمی شما را تایید کند و بتوانید مقاله را در سایت بگذارید. در اصطلاح به این معرف endorser می‌گویند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

مقالات کنفرانسی و نحوه ثبت نام برای آن
نکات لازم برای داشتن دفاع موفق
نکاتی درباره پاورپوینت دفاع پایان نامه
نحوه انتخاب عنوان مقاله
نحوه ارزیابی کیفیت مقاله
قواعد مقاله نویسی

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

  • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
  • 09032402999
  • info@themento.net